Easy Media Gallery - en to it_IT translation catalogue (121 entries)

en:  Some functions has been improved to be more robust and fast so you can generate your gallery/albums only in seconds.
it_IT: Alcune funzioni è stato migliorato per essere più robusto e veloce modo è possibile generare la Galleria/album solo in pochi secondi.

en: %s ago
it_IT: %s fà

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
it_IT: <strong>Compatibile</strong> con la versione di Wordpress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
it_IT: <strong>Incompatibile</strong> con la versione di WordPress

en: ADDONS
it_IT: Componenti aggiuntivi

en: AMAZING Pro Version DEMO
it_IT: INCREDIBILE Pro versione DEMO

en: Account Email or Payment Email
it_IT: Account di posta elettronica o Email di pagamento

en: Add New Category
it_IT: Aggiungi Nuova Categoria

en: Add New Media
it_IT: Aggiungi Media

en: Additional Updates
it_IT: Ulteriori aggiornamenti

en: After connected you will see green connected status
it_IT: Dopo collegato verrà visualizzato lo stato connesso verde

en: After successfully registered with our Affiliate program what you have to do just :
it_IT: Dopo aver registrato correttamente con il nostro programma di affiliazione che cosa devi fare solo:

en: Audio Options
it_IT: Opzioni Audio

en: By %s
it_IT: Da %s

en: CSS Clean and Optimization
it_IT: CSS pulito e ottimizzazione

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Check it Out!
it_IT: il check-out!

en: Check your gallery and you will find your affiliate link in the bottom of your gallery like in the right side screenshot
it_IT: Controlla tua galleria e troverete il vostro link di affiliazione sul fondo della tua galleria come nello screenshot a destra

en: Choose the item type.
it_IT: Scegli tipo di elemento

en: Click Add Images button to select image from your Wordpress Media Library.
it_IT: Fare clic sul pulsante Aggiungi immagini per selezionare l'immagine nella vostra libreria multimediale di Wordpress.

en: Comparison
it_IT: Comparazione

en: Congratulations! You are ready to start to earn extra money with us :)
it_IT: Complimenti! Siete pronti per iniziare a guadagnare soldi extra con noi :)

en: DEMO ( Video )
it_IT: DEMO (Video)

en: Disable Notifications
it_IT: Disabilita notifiche

en: Donate
it_IT: Donare

en: Edit Category
it_IT: Modifica Categoria

en: Edit Media
it_IT: Modifica Media

en: Enter a media title.
it_IT: Immettere un titolo Media.

en: Fill your Affiliate Account Email or Payment Email and press Connect button to start earn extra Money with us!
it_IT: Compila il tuo indirizzo E-mail Account di affiliazione o pagamento E-mail e premere il pulsante Connetti per avviare guadagnare denaro extra con noi!

en: Fill your Affiliate Account Email or Payment Email in field above and Hit Connect button
it_IT: Riempire il tuo Affiliate Account Email o Email di pagamento nel campo sopra e pulsante Hit Connect

en: Free Install Plugins
it_IT: Installa I Plugin

en: Free Plugins
it_IT: Plugin Gratuito

en: Full Changelog
it_IT: Changelog completo

en: Full-size image control
it_IT: Controllo full-size image

en: Get Notified of Addons Releases
it_IT: Ricevi la notifica di Addons Releases

en: Getting Started
it_IT: Per Iniziare

en: How does it work?
it_IT: Come funziona?

en: How to Create Simple Gallery
it_IT: Come creare semplici Galleria

en: How to Create Simple Photo Albums
it_IT: Come creare album fotografici semplice

en: If ON, each image will use individual title based on Wordpress Media informations. If OFF, this gallery will use title, sub title and description from Media Information below.
it_IT: Se, ogni immagine userà il titolo individuale basato su informazioni Wordpress Media. Se OFF, questa galleria utilizzerà titolo, sub titolo e descrizione da Media informazioni qui di seguito.

en: If ON, image which exceeds the specified size limit will be automatically resized. You can change image size limit through plugin control panel.
it_IT: Se, immagine che supera la dimensione massima specificata verrà automaticamente ridimensionate. È possibile modificare il limite di dimensione di immagine tramite pannello di controllo del plugin.

en: If ON, video size will use the default settings on the control panel.
it_IT: Se, dimensioni del video utilizza le impostazioni predefinite sul pannello di controllo.

en: Image URL
it_IT: URL Immagine

en: Improved Some Core Function
it_IT: Migliorate alcune funzioni di Core

en: In this page, you will find four important Tabs named What's New, Getting Started, Addons, Free Plugins, Premium Plugins and Demo.
it_IT: In questa pagina, troverete quattro schede importante denominate novità, Guida introduttiva, Addons, Free plugin, plugin Premium e Demo.

en: In this version you will no longer see some annoying notifications in top of gallery editor page. Thanks for who suggested it.
it_IT: In questa versione non è più vedrete alcune fastidiose notifiche nella parte superiore della pagina editor di raccolta. Grazie per chi lo ha suggerito.

en: Input basic info for this media.
it_IT: Informazioni di base input per questo media.

en: Install %s now
it_IT: Installare %s ora

en: Install Now
it_IT: Installa ora

en: Just upgrade to <a target="_blank" href="https://ghozy.link/eqiz9">Pro version</a> and you will get Priority Support are there for customers that need faster and/or more in-depth assistance.
it_IT: Solo laggiornamento alla <a target="_blank" href="https://ghozy.link/eqiz9">versione Pro</a> e si otterrà il supporto prioritario ci sono per i clienti che hanno bisogno di assistenza più veloce eo più approfondita.

en: Language Packs Update
it_IT: Language Pack aggiornamento

en: Last Updated:
it_IT: Ultimo aggiornamento:

en: Media Categories
it_IT: Categorie di Media

en: Media Information
it_IT: Informazioni su file multimediale

en: Media Options
it_IT: Opzioni Media

en: Media Subtitle
it_IT: Sottotitoli dei Media

en: Media Title
it_IT: Titolo di Media

en: Media Type
it_IT: Tipo media

en: More Details
it_IT: Più dettagli

en: More information about %s
it_IT: Maggiori informazioni su %s

en: Need Even Faster Support?
it_IT: Hai bisogno di aiuto ancora più rapido?

en: Need Help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: Need some Pro version features to be applied in your Free version? What you have to do just go to <strong>Addons</strong> page and choose any Addons that you want to install. All listed addons are Premium version.
it_IT: Bisogno di alcune funzionalità della versione Pro da applicare nella vostra versione gratuita? Quello che devi semplicemente andare alla pagina di <strong>Addons</strong> e scegliere qualsiasi Addons che si desidera installare. Tutti gli addons elencati sono versione Premium.

en: New Category
it_IT: Nuova Categoria

en: New Media
it_IT: Nuovi Media

en: New Plugin, check it out!
it_IT: Nuovo Plugin, controllo fuori!

en: New Welcome Page
it_IT: Pagina di benvenuto

en: No Category found
it_IT: Nessuna categoria trovata.

en: No Category found in Trash
it_IT: Nessuna categoria trovata nella spazzatura

en: No Media Found
it_IT: Nessun Supporto Trovato

en: No Media Found In Trash
it_IT: Nessun supporto trovato nel cestino

en: No valid changelog was found.
it_IT: Non è stato trovato changelog valida.

en: None
it_IT: Nessuno

en: Now when individuals follow that link and subsequently make a purchase, you will be credited for the transaction and you will receive a payout
it_IT: Ora quando gli individui seguono quel link e successivamente fare un acquisto, ti saranno accreditati per la transazione e riceverai una vincita

en: Paste video URL to field below.
it_IT: Incollare la URL del video al campo sottostante.

en: Phenomenal Support
it_IT: Supporto Fenomenale

en: Premium Plugins
it_IT: Plugin Premium

en: Rate Us
it_IT: Dacci un voto

en: Search Category
it_IT: Cerca Categoria

en: Search Media
it_IT: Ricerca Media

en: Select Image
it_IT: Seleziona Immagine

en: Select Multiple Images
it_IT: Selezionare più immagini

en: Select or upload your image.
it_IT: Selezionare o caricare la tua immagine.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Share Easy Media Gallery
it_IT: Condivisione Easy Media Gallery

en: Simply drag the Media up or down and they will be saved in that order. Media at the top will appear first.
it_IT: Trascinare semplicemente il Media verso l'alto o verso il basso e saranno salvati in quell'ordine. Media nella parte superiore verrà visualizzato per primi.

en: Stay Up to Date
it_IT: Resta Aggiornato

en: Thank you for installing
it_IT: Grazie per aver installato

en: There are no complicated instructions for using Easy Media Gallery because this plugin designed to make all easy. Please watch the following video and we believe that you will easily to understand it just in minutes :
it_IT: Non esistono istruzioni complicati per l'utilizzo di Easy Media Gallery perché questo plugin è progettato per rendere tutto facile. Si prega di guardare il seguente video e crediamo che si sarà facilmente per comprenderlo in minuti:

en: There was an error retrieving the list from the server. Please try again later.
it_IT: C'era un errore durante il recupero l'elenco dal server. Si prega di riprovare più tardi.

en: This plugin comes with instructional training videos that walk you through every aspect of setting up your new media gallery. We recommend to following these videos to create new media. This user manual is only intended to be a reference guide.
it_IT: Questo plugin è dotato di video di formazione didattico che vi guiderà attraverso ogni aspetto della creazione di tua nuova galleria. Vi consigliamo di creare un nuovo supporto per seguendo questi video. Questo manuale è destinato solo ad essere una guida di riferimento.

en: This plugin is already installed and is up to date
it_IT: Questo plugin è già installato ed è fino ad oggi

en: Tutorials
it_IT: Tutorial

en: Type
it_IT: Tipo

en: Untested with your version of WordPress
it_IT: Non testato con la tua versione di WordPress

en: Update %s now
it_IT: Aggiornare %s ora

en: Update Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Upload audio or paste audio URL on field below. Is it possible to use audio external source.
it_IT: Carica audio o incollare URL audio il campo sottostante. È possibile utilizzare la sorgente audio esterna.

en: Use information of each image
it_IT: Utilizzare le informazioni di ogni immagine

en: Use this widget to display your media as a widget.
it_IT: Utilizzare questo widget per visualizzare i file multimediali come un widget.

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Version 1.3.29 introduces a comprehensive welcome page interface. The easy way to get important informations about this product and other related plugins.
it_IT: Versione 1.3.29 introduce un interfaccia completa pagina di benvenuto. Il modo facile per ottenere importanti informazioni su questo prodotto e altri relativi plugin.

en: Video Options
it_IT: Opzioni Video

en: Video Size
it_IT: Dimensione del Video

en: Video Tutorials
it_IT: Lezione Video

en: Video Tutorials on Youtube Channel
it_IT: Video tutorial sul canale Youtube

en: Video URL
it_IT: URL del video

en: View Category
it_IT: Visualizza Categoria

en: View Media
it_IT: Vedi Media

en: View the Full Changelog
it_IT: Vedi il Changelog completo

en: We do our best to provide the best support we can. If you encounter a problem or have a question, post a question in the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/easy-media-gallery" target="_blank">support forums</a>.
it_IT: Facciamo del nostro meglio per fornire il miglior supporto che possibile. Se si verifica un problema o una domanda, è possibile inviare una domanda nel <a href="https://wordpress.org/support/plugin/easy-media-gallery" target="_blank">Forum di supporto</a>.

en: We recommend you to enable plugin Auto Update so you will get the latest features and other important updates of Easy Media Gallery.<br />Click <a href="#"><strong><span id="doautoupdate">here</span></strong></a> to enable Auto Update.
it_IT: Si consiglia di abilitare il plugin Auto Update così avrete le ultime caratteristiche e altri aggiornamenti importanti di Easy Media Gallery.<br>Clicca <a href="#"><strong><span id="doautoupdate">qui</span></strong></a> per attivare l aggiornamento automatico.

en: We've improved Language Packs to compatible with <a href="https://translate.wordpress.org/projects/wp-plugins/easy-media-gallery" target="_blank">translate.wordpress.org</a> translation system
it_IT: Abbiamo migliorato i Language Pack per compatibile con sistema di traduzione di <a href="https://translate.wordpress.org/projects/wp-plugins/easy-media-gallery" target="_blank">translate.wordpress.org</a>

en: We've improved some css class to make your gallery for look fancy and better.
it_IT: Abbiamo migliorato alcune classi css per rendere la tua galleria per look fantasia e meglio.

en: Welcome to
it_IT: Benvenuto

en: What's New
it_IT: Cosa c'è di Nuovo

en: You can upload image with supported file types: jpg, jpeg, gif, png.
it_IT: È possibile caricare immagine con tipi di file supportati: jpg, jpeg, gif, png.

en: You can use this field for (ex: author, title track, etc.)
it_IT: È possibile utilizzare questo campo per (ex: autore, titolo brano, ecc.)

[ctx: column name]
en: Title
it_IT: Titolo

[ctx: easy-media-gallery]
en: Add New Category
it_IT: Aggiungi Nuova Categoria

[ctx: plugin]
en: Installed
it_IT: Installato
