Easy Media Gallery v1.2.29 - en to id_ID translation catalogue (109 entries)

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Donate
id_ID: Donasi

en: Tutorials
id_ID: Panduan

en: Rate Us
id_ID: Beri kami peringkat

en: Add New Media
id_ID: Tambah Media Baru

en: Edit Media
id_ID: Ubah Media

en: New Media
id_ID: Buat Media

en: View Media
id_ID: Lihat Media

en: Search Media
id_ID: Cari Media

en: No Media Found
id_ID: Tidak ada Media

en: No Media Found In Trash
id_ID: Tidak ada Media yang ditemukan di tempat sampah

[ctx: column name]
en: Title
id_ID: Judul

en: Thumbnails
id_ID: Thumbnail

en: Type
id_ID: Jenis

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Overview
id_ID: Ringkasan

en: Use this widget to display your media as a widget.
id_ID: Menggunakan widget ini untuk menampilkan media sebagai sebuah widget.

en: Easy Media Gallery Settings
id_ID: Pengaturan Easy Media Gallery

en: Most Used
id_ID: Terbanyak  Digunakan

en: Sorter
id_ID: Urutkan

en: Simply drag the Media up or down and they will be saved in that order. Media at the top will appear first.
id_ID: Cukup geser media ke atas atau ke bawah dan urutan akan tersimpan otomatis. Media pada paling atas akan muncul diurutan pertama.

en: Sort Media
id_ID: Urutkan Media

en: No items found, why not %screate one%s?
id_ID: Item tidak ditemukan, why not %screate one%s?\

en: We recommend you to enable plugin Auto Update so you will get the latest features and other important updates of Easy Media Gallery.<br />Click <a href="#"><strong><span id="doautoupdate">here</span></strong></a> to enable Auto Update.
id_ID: Kami sarankan Anda mengaktifkan plugin Update otomatis sehingga Anda akan mendapatkan fitur terbaru dan update penting lainnya dari Easy Media Gallery.<br>Klik <a href="#"><strong><span id="doautoupdate">di sini</span></strong></a> untuk mengaktifkan Auto Update.

en: Free Install Plugins
id_ID: Plugin Gratis

en: Premium Plugin
id_ID: Plugin Premium

en: UPGRADE PRO VERSION
id_ID: Upgrade ke Versi Pro

en: There was an error retrieving the list from the server. Please try again later.
id_ID: Ada kesalahan mengambil daftar dari server. Silakan coba lagi nanti.

en: Fill your Affiliate Account Email or Payment Email and press Connect button to start earn extra Money with us!
id_ID: Isi Email atau Pembayaran Email dan tekan tombol Akun Afiliasi Connect untuk mulai mendapatkan uang tambahan dengan kami!

en: Account Email or Payment Email
id_ID: Akun Email atau Pembayaran Email

en: How does it work?
id_ID: Bagaimana cara kerjanya?

en: After successfully registered with our Affiliate program what you have to do just :
id_ID: Setelah berhasil terdaftar dengan Program Afiliasi kami apa yang harus Anda lakukan hanya:

en: Fill your Affiliate Account Email or Payment Email in field above and Hit Connect button
id_ID: Isi Akun Afiliasi Anda Email atau Pembayaran Email di lapangan atas dan Hit tombol Connect

en: After connected you will see green connected status
id_ID: Setelah terhubung, Anda akan melihat status terhubung berwarna hijau

en: Check your gallery and you will find your affiliate link in the bottom of your gallery like in the right side screenshot
id_ID: Periksa galeri Anda dan Anda akan menemukan link afiliasi Anda di bawah galeri anda seperti pada gambar di sisi kanan

en: Now when individuals follow that link and subsequently make a purchase, you will be credited for the transaction and you will receive a payout
id_ID: Sekarang ketika seseorang mengikuti link dan kemudian melakukan pembelian, Anda akan dikreditkan untuk transaksi dan Anda akan menerima payout

en: Congratulations! You are ready to start to earn extra money with us :)
id_ID: Selamat! Anda siap untuk mulai mendapatkan uang tambahan dengan kami :)

en: Media Categories
id_ID: Media Kategori

en: AMAZING Pro Version DEMO
id_ID: Versi Pro yang MENAKJUBKAN

en: Upgrade to Pro Version
id_ID: Upgrade ke PRO

en: Media Options
id_ID: Opsi Media

en: Media Type
id_ID: Jenis Media

en: Choose the item type.
id_ID: Pilih jenis item

en: Video Options
id_ID: Opsi Video

en: Paste video URL to field below.
id_ID: Sisipkan URL video untuk bidang di bawah ini.

en: Video URL
id_ID: URL Video

en: Video Size
id_ID: Ukuran Video

en: If ON, video size will use the default settings on the control panel.
id_ID: Jika ON, ukuran video akan menggunakan ukuran pada kontrol panel.

en: Select Multiple Images
id_ID: Pilih Beberapa Images

en: Click Add Images button to select image from your Wordpress Media Library.
id_ID: Klik tombol Tambahkan gambar untuk memilih gambar dari perpustakaan Media Wordpress Anda.

en: Full-size image control
id_ID: Kontrol Gambar Besar

en: If ON, image which exceeds the specified size limit will be automatically resized. You can change image size limit through plugin control panel.
id_ID: Jika ON, gambar yang melebihi batas ukuran yang ditentukan otomatis akan diubah. Anda dapat mengubah batas ukuran gambar melalui control panel Plugin.

en: Use information of each image
id_ID: Menggunakan informasi dari setiap gambar

en: If ON, each image will use individual title based on Wordpress Media informations. If OFF, this gallery will use title, sub title and description from Media Information below.
id_ID: Jika aktif, setiap gambar akan menggunakan judul individu yang didasarkan pada Wordpress Media informasi. Jika OFF, galeri ini akan menggunakan judul, sub judul dan deskripsi dari Media informasi di bawah ini.

en: Audio Options
id_ID: Opsi Audio

en: Upload audio or paste audio URL on field below. Is it possible to use audio external source.
id_ID: Meng-upload audio atau sisipkan URL audio pada bidang di bawah ini. Anda bisa  menggunakan audio dari URL.

en: Audio Path
id_ID: URL audio

en: Select Image
id_ID: Pilih Gambar

en: You can upload image with supported file types: jpg, jpeg, gif, png.
id_ID: Anda dapat menggunakan gambar dengan ekstensi jpg, jpeg, gif atau png.

en: Image URL
id_ID: URL Gambar

en: Select or upload your image.
id_ID: Pilih atau upload gambar Anda.

en: Media Information
id_ID: Informasi Media

en: Input basic info for this media.
id_ID: Masukan info dasar bagi media ini.

en: Media Title
id_ID: Judul Media

en: Enter a media title.
id_ID: Tulis judul untuk media.

en: Media Subtitle
id_ID: Sub-judul Media

en: You can use this field for (ex: author, title track, etc.)
id_ID: Anda dapat menggunakan kolom berikut untuk, misal : penulis, judul album dll.

en: Just Like, Share or Subscribe and Get Free Updates
id_ID: Like, Share atau Berlangganan dan Dapatkan Gratis Update

en: Video Tutorials
id_ID: Video Panduan

en: Share Easy Media Gallery
id_ID: Bagikan Easy Media Gallery

en: New Plugin, check it out!
id_ID: Plugin baru, periksa!

en: By %s
id_ID: Oleh %s

en: Install %s now
id_ID: Menginstal %s sekarang

en: Install Now
id_ID: Pasang sekarang

en: Update %s now
id_ID: Perbarui %s sekarang

en: Update Now
id_ID: Memperbarui sekarang

[ctx: plugin]
en: Installed
id_ID: Sudah Terinstall

en: More information about %s
id_ID: Informasi lebih lanjut tentang %s

en: More Details
id_ID: Lebih detail

en: Last Updated:
id_ID: Terakhir Diperbarui:

en: %s ago
id_ID: %s yang lalu

en: %s download | %s downloads
id_ID[0]: %s Download
id_ID[1]: %s download

en: Untested with your version of WordPress
id_ID: Belum diuji dengan versi WordPress Anda

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
id_ID: <strong>Tidak Kompatibel</strong> dengan versi WordPress

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
id_ID: <strong>Kompatibel</strong> dengan versi WordPress

en: UPGRADE to PRO
id_ID: Upgrade ke PRO

en: Comparison
id_ID: Perbandingan Versi

en: What's New
id_ID: Yang Baru

en: Getting Started
id_ID: Perkenalan

en: Free Plugins
id_ID: Plugin Gratis

en: Premium Plugins
id_ID: Plugin Premium

en: View the Full Changelog
id_ID: Lihat Changelog Lengkap

en:  Changelog
id_ID: Catatan perubahan

en: Full Changelog
id_ID: Changelog lengkap

en: There are no complicated instructions for using Easy Media Gallery because this plugin designed to make all easy. Please watch the following video and we believe that you will easily to understand it just in minutes :
id_ID: Tidak ada instruksi yang rumit untuk menggunakan plugin ini karena plugin ini dirancang untuk membuat semua mudah. Silahkan menonton berikut video dan kami percaya bahwa Anda akan mudah untuk memahaminya hanya dalam menit:

en: How to Create Simple Photo Albums
id_ID: Cara Membuat Album Foto Sederhana

en: How to Create Simple Gallery
id_ID: Cara Membuat Gallery Sederhana

en: Video Tutorials on Youtube Channel
id_ID: Tutorial Video di Channel Youtube

en: Need Help?
id_ID: Perlu bantuan?

en: Phenomenal Support
id_ID: Dukungan fenomenal

en: DEMO ( Video )
id_ID: DEMO (Video)

en: No valid changelog was found.
id_ID: Tidak ada changelog valid ditemukan.

en: Add New Category
id_ID: Tambah Kategori Baru

en: Edit Category
id_ID: Ubah Kategori

en: New Category
id_ID: Tambah Kategori Baru

en: View Category
id_ID: Lihat Kategori

en: Search Category
id_ID: Cari Kategori

en: No Category found
id_ID: Tidak ada kategori yang ditemukan

en: No Category found in Trash
id_ID: Tidak ada kategori yang ditemukan di tempat sampah
